Tuesday, February 12, 2013

Obudowa z oświetlaczem - SCENE SD8P-60-IR

No to zaczynamy bloga od pierwszego testu :)
W weekend szykowała się niezła impreza u rodziny na wsi, więc myślę sobie - "alkohol  i nieoświetlone podwórko o długości 50m - idealne warunki do testów kamer i innego sprzętu!" :)

Zabrałem więc ze sobą obudowę do kamer SCENE SD8P.
Krótka specyfikacja:

  • norma szczelności IP65 (przynajmniej szczerze napisali, że nie jest to IP67) 
  • wykonana (w większości) z aluminium, albo jakiegoś stopu aluminium (pewnie znal)
  • wbudowana grzałka i 2 wentylatory (wg. producenta wytrzymuje do -50.... powiedzmy że nasze zimy powinno wytrzymać bez problemu)
  • uchwyt w zestawie 

Ale to co najważniejsze i to co chciałem sprawdzić:

  •  zasilana HiPoE! 
  •  możliwość zasilenia kamery wewnętrznym zasilaczem 12V
  • diody LED IR marki Epistar o zasięgu do 70 metrów. 

Jak to wygląda? Jak lekko przerośnięty chlebak :P wykonanie nie jest złe, niektórych mogą zrazić te klamry z boku obudowy.... no i ten zapaszek.... jak "chiński brygadzista po 24h zmianie". Z zewnątrz prezentują się solidnie, każdy kto przechodziło koło mnie pytał czy to bazooka, promień zniszczenia czy może nowa broń do nowego filmu Iron Man 3.

wcięło zdjęcie? x_x
SCENE chlebak front

wcięło zdjęcie? x_x
SCENE chlebak wnętrze

Do obudowy mieści się większość tradycyjnych kamer, dodatkowo jest jeszcze jeden model nieco większy (SD8PX), w razie jakby ktoś potrzebował upchnąć do środka dodatkowe rzeczy, spokojnie zmieści się np. videoserver (jeśli nadal montujesz analogi) czy media-konwerter (czasami trzeba podciągnąć światłowód). BA! Kot mi nawet tam wlazł i się umościł jak miałem ją na podłodze.


Poniżej oba modele oraz kamera ACTi KCM-5211E dla porównania wielkości.
Porównanie wielkości
Zwykły model ma około 37.5 cm długości i 17 cm szerokości. Model powiększony 47.5cm długości i 17cm szerokości.
Z przodu znajduje się 8 wielkich diod IR. Diody Epistara mają to do siebie, że nie biorą dużo prądu (cała obudowa bierze tylko 30W razem z grzałką, kamerą i diodami) ale mają porządny zasięg. Dodatkowo są bardzo żywotne.


Podłączenie samej kamery nie jest może super wygodne, bo trzeba wymontować całe "sanki", ale wbudowany zasilacz 12V do kamer ułatwia sprawę. Do samej obudowy wystarczy dociągnąć jeden kabel z PoE - resztę załatwiamy w środku. Oczywiście można się przyczepić, że wszystkie kable są na wymiar, a

Ale do rzeczy, jak to się spisuje w nocy? Zrobiłem film, w totalnej ciemności, luxomierz pokazywał od 0.0 do 0.01.


Jak widać trzeba dobrać odpowiedni kąt tych diod bo będą prześwietlenia. Ten model miał 60 stopni  z zasięgiem do 70 metrów, ale są też takie na 40 metrów z kątem 90 stopni.

Podsumowując:
Jak dla mnie, produkt udany, cena nie odstrasza, wykonanie także. Efekty są zadowalające, ale trzeba odpowiednio dobrać kąt promiennika.
Minusem są te zatrzaski/klamry jak od chlebaka, oraz zasilanie kamery tylko 12V - a co z kamerami które są tylko PoE? Trzeba na to uważać.
7/10


2 comments:

  1. kto jest dystrybutorem w Polsce tych obudów?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Konsorcjum FEN jest chyba jedynym dystrybutorem produktów SCENE. Wypożyczają je też na testy.

      Delete